Mumie rusovlasého muže má tajemný původ. | zdroj: YouTube


Záhadná úmrtí doprovázejí vykopávky na okraji Arktidy. Mědí pokryté mumie se vzpírají i DNA testům!

TÉMATA: archeologie | objevy | arktida | sibiř | neznámé rasy | tajemné civilizace

user-avatar

Irena Gruberová

13. 11. 2015 | 11:15

Několik venkovanů z Jamalo-něneckého autonomního okruhu v Rusku zemřelo záhadně poté, co vědci opět obnovili vykopávky na archeologickém nalezišti Zelenyj Jar na severu západní Sibiře. Místní se obávají, že se probudily duše zemřelých a mstí se za to, že živí ruší jejich klid. Atmosféra strachu a tajemství obklopuje záhadnou civilizaci, která před tisíciletím obývala oblast ruské Arktidy.

Téměř dvě desítky let si vědci marně lámou hlavu nad mumiemi ze středověkého pohřebiště Zelenyj Jar, nalezenými v odlehlém koutě u Severního polárního kruhu, který domorodí Něnci nazývají koncem světa. Archeologové zde dosud odkryli 34 mělkých hrobů a tucet mumifikovaných těl s roztříštěnými kostmi a rozházenými lebkami, datovaných do doby mezi 6. až 13. stoletím. Některá patřila mužům, jiné dětem, nikde se však nenašlo tělo dospělé ženy. První mumie byla vykopána v roce 1997, ta poslední letos v létě. Pět z nich bylo pokryto mědí a rovněž důmyslně zabaleno do srsti a kožešin z medvěda, soba, bobra či rosomáka sibiřského. Jeden z mužů byl rusovlasý a jeho tělo od hrudi až po chodidla chránily kovové pláty z mědi.

Všechny mumie se nacházely v zachovalém stavu, jenž ovšem nebyl výsledkem záměrné mumifikace, ale kombinací několika vlivů – mědi, která ostatky chránila před oxidací, a poklesem teplot, k němuž došlo až po jejich pohřbení.

Mumie rusovlasého muže

„Nikde na světě se nenašlo tolik mumifikovaných ostatků mimo permafrost a močály,“ uvedla ruská archeoložka Natalia Fjodorovová pro The Siberian Times. Vědkyně je přesvědčena, že způsob, jakým byli tito neznámí lidé pohřbeni, souvisí s určitým typem náboženského rituálu. Podle ní mohly být lebky i kosti mrtvých roztříštěny až po jejich smrti, aby nemohly vysílat tajemné čáry a kouzla. Nicméně takovéto pohřební rituály nejsou odborníkům známy a nejsou ani typické pro tento kraj, což naznačuje, že zřejmě patřily cizímu etniku. Ve prospěch této teorie mluví i některé nalezené artefakty, včetně bronzových nádob z 10. až 11. století, které pocházejí z někdejší Persie, vzdálené až šest tisíc kilometrů na jihozápad odsud. Od loňského roku se genetici snažili zjistit etnický původ mumií, leč bezúspěšně, a to navzdory velmi zachovalým tkáním, které se zdály být ideálním materiálem k DNA testům.

Vědci odstraňují z mumie měkký obal z kožešiny.

Vědci zatím nechápou, proč z odebraných vzorků nebyli s to extrahovat genetickou informaci, pouze předpokládají, že se tak stalo kvůli působení kovů obsažených v půdě. Místní domorodci si však myslí něco jiného. Věří, že vykopávky a výzkumy se duším zesnulých nelíbí, protože ruší jejich věčný spánek. Volají proto důrazně po ukončení dalších vykopávek, vědci však na jejich argumenty pochopitelně neslyší a dál kopou v zemi.

user-avatar

Irena Gruberová

13. 11. 2015 | 11:15

Zavří­t reklamu