Podoba vesmírného plavidla poháněného laserem, které se vypraví na cestu ke hvězdám

Podoba vesmírného plavidla poháněného laserem, které se vypraví na cestu ke hvězdám | zdroj: mysteriousuniverse.org


Vědci zvažují vyslat lidskou DNA do vesmíru

TÉMATA: vesmír | technologie |

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 05. 2017 | 13:30

Na nedávno skončené konferenci, která sloužila jako diskusní panel projektu Breaktrough, se začalo diskutovat o zajímavém tématu. Lidstvo by prý mělo rozeslat svou DNA do vesmíru.

K diskusi na toto téma došlo na panelu věnujícímu se možnosti vyslat vesmírné plavidlo na cestu mezi hvězdami. Toto plavidlo by mělo mít velikost zhruba jako poštovní známka, jejím pohonem by byl laserový paprsek vyslaný ze Země. Díky tomuto řešení by bylo možné cestovat i mezi hvězdami. Jiná metoda dostupná nyní není, i tato je zatím pouze v rovině teorie. 

Jeden z významných členů projektu Breaktrough Philip Lubin je přesvědčen, že by na takovémto plavidle mohly být hibernovány organismy známé jako C. elegans, které jsou schopny nést lidskou DNA. Po přistání by mohly být znovu oživeny, a bylo by tak možné přenést skutečnou lidskou DNA na jiné hvězdné systémy. 

Celá věc je už z podstaty velmi kontroverzní, například NASA si dává velký pozor, aby nekontaminovala bakteriemi cizí světy. Není také jasné, co by mělo být cílem takového přenosu. Jedinou smysluplnou možností se jeví, že by se loď dostala na planetu obývanou jinou vyspělou civilizací a ta by byla schopna lidskou DNA zkoumat. Otázkou je, jestli tohle zrovna chceme. 

Projekt Breaktrough je soukromý fond založený Markem Zuckerbergerem, Yuriem Milnerem a dalšími miliardáři a jeho cílem je hledání a navázání kontaktu s mimozemskou civilizací. Projekt má k dispozici rozsáhlé finanční prostředky. 100 milionů dolarů má jít na projekt letu k Alphě Centauri. Projekt zahrnuje výzkum i vývoj nových technologií, ale vše je teprve v počátcích a na konkrétní výsledky si budeme muset ještě počkat. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 05. 2017 | 13:30

Zavří­t reklamu