Modely nám přibližují podobu dávno zesnulých Evropanů.

Modely nám přibližují podobu dávno zesnulých Evropanů. | zdroj: livescience.com, iflscience.com


Jak vypadali předkové Evropanů? Umělec rekonstruoval jejich obličeje

TÉMATA: archeologie | forenzní věda

user-avatar

Simona Knotková

18. 02. 2019 | 09:30

Od konce ledna si zájemci mohou prohlédnout výstavu v brightonském muzeu, která představuje podobu lidí obývajících evropský kontinent v dávné minulosti. O detailní rekonstrukci z nalezených pozůstatků se zasloužil forenzní umělec Oscar Nilsson.

Sedm zástupců dávných evropských civilizací představuje výstava v brightonském Královském pavilonu. Za jejím vytvořením stojí Švéd Oscar Nilsson, který se pokusil o co nejvěrnější rekonstrukci. Při tvorbě vycházel z genetického rozboru nalezených pozůstatků, díky nimž získal informace o stáří, barvě očí, kůže či vlasů. Aby rekonstruované modely byly co nejrealističtější, používal během jejich výroby také pravé vlasy nebo umělou kůži doplněnou o detaily vrásek a pórů.

"Abych dosáhl realistického efektu, použil jsem silikon, prostetické oči a skutečné lidské vlasy. Sval po svalu jsem je forenzně rekonstruoval. Výsledek se velmi přibližuje tomu, jak skutečně vypadali," sdělil Nilsson.

Výstava návštěvníkovi rovněž nabízí informace o původu, životě nebo smrti rekonstruovaných modelů. Jedním z nejzajímavějších je kupříkladu příběh ženy, jejíž pozůstatky byly nalezeny v brightonské oblasti Patcham.

"Její kosti poukazují na to, že měla těžký život," vypráví Nilsson. "Páteř vykazuje známky takzvaných Schmorlových uzlů, které způsobila nadměrná zátěž. Nejzajímavější je poté hřebík zatlučený do její lebky. Další hřebíky byly také nalezeny u jejích kolenou. Může to značit skutečnost, že žena byla zavražděna. Také se ale může jednat o důsledek nedbalého pohřbívání. V některých kulturách dokonce věřili, že hřebíky pohozené kolem mrtvého těla zabraňují následnému strašení zesnulého. Pravdu se už nikdy nedozvíme."

Dalším rekonstruovaným byl například muž ze Slonk Hill, který žil v Británii kolem roku 250 př. n. l. Zemřel pravděpodobně někdy před třicítkou, což je na dnešní poměry velmi brzo. "Podle kostí žil dobrý život," tvrdí Nilsson. "Byl mohutný, silný a zdravý a také měl pěkný obličej. Jeho zuby jsou unikátní. Rozvinula se u něj diastéma, tedy mezera mezi zuby."

Všech sedm rekonstruovaných předků si prohlédněte v naší galerii.

user-avatar

Simona Knotková

18. 02. 2019 | 09:30

Zavří­t reklamu