Hubbleův teleskop objevil nové, velmi vzdálené galaxie.

Hubbleův teleskop objevil nové, velmi vzdálené galaxie. | zdroj: messagetoeagle.com


Hubbleův teleskop odhalil 167 nových galaxií pomocí nejmodernější technologie

TÉMATA: vesmír | galaxie

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 02. 2017 | 14:18

Hubbleův teleskop není jen zdrojem mimořádně zajímavých fotografií vesmíru, ale je také užitečným zařízením pro výzkum jeho vzdálených oblastí. Má mnoho technických zařízení, které umožňují pozorovat vesmír v různých spektrech záření. Díky novým technologiím se podařilo objevit dalších 167 galaxií a také nové zdroje světla, které jsou staré jako vesmír sám.

Vědci z Texaské univerzity v Austinu vyvinuli novou techniku zvanou vlnová dekompozice. Je to v podstatě filtr, který odcloní světlo generované hvězdnými klastry, které se nacházejí blíže teleskopu. Naopak tím získá větší prostor světlo pocházející ze vzdálených končin vesmíru. To umožní sledovat objekty, které doposud byly i pro tento vyspělý teleskop neviditelné.

Pomocí vlnové dekompozice se podařilo objevit 167 nových galaxií. Ty jsou desetkrát vzdálenější než galaxie objevené v minulosti. Některé z těchto galaxií jsou zodpovědné za proces zvaný reionizace, který nastal těsně po velkém třesku. Je to proces, při kterém ionizovaly částice vodíku. Stejně tak se změnila temná hmota na baryonickou hmotu. Vědci jsou přesvědčeni, že právě tyto vzdálené galaxie jsou zdrojem reionizace. Zjednodušeně řečeno, jsou to tyto galaxie, které stvořily světlo, respektive byly prvotním zdrojem světla ve vesmíru těsně po velkém třesku. Jde o převratný objev, který dává možnost nahlédnout do procesů formování našeho vesmíru. 

 

 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 02. 2017 | 14:18

Zavří­t reklamu